Gopper

Към сайта Home Memberlist Register Login

« Спорт

Световно първенство по футбол: 2010

Started by Grasshopper on 11.06.2010, Friday

Ще гледате ли световното по футбол?
Да, когато мога - 2 (33%)
Само резултатите ме вълнуват - 1 (17%)
Все ми е тая (т.е не) - 3 (50%)

Общо гласове: 6
11 Jun 2010, 18:12 #1
Grasshopper
Administrator

Registered: 16 Jan 2010
Comments: 40
И така...
Тазгодишното световно първенство по футбол се провежда в Южна Африка.
Отборите, взимащи участие, са 32 на брой. Това са те:
Австралия, Япония, Корейска народнодемокатрична република, Република Корея (Да, това са два отделни отбора съответно Северна и Южна Корея), Алжир, Камерун, Кот д'Ивоар, Гана, Нигерия, Южна Африка, Хондурас, Мексико, САЩ, Аржентина, Бразилия, Чили, Парагвай, Уругвай, Нова Зеландия, Дания, Англия, Франция, Германия, Гърция, Италия, Холандия, Португалия, Сърбия, Словакия, Словения, Испания и Швейцария

България само един отбор има и не се класирахме. Трябва да си направим 5-6 национални отбора, да имаме по-голям шанс. Като Корея. Иначе Република Южна Африка взима автоматично участие като домакин.
След 4 години по същата логика Бразилия ще се класира на световно, щото те така или иначе по друг начин не могат.. ха-ха...
Май трябва и ние да станем домакин, за да се класираме.
Преди малко приключи първият мач между отборите на Южна Африка и Мексико. Резултат е 1:1, след отменен (правомерно) гол на Мексико. Бях за домакините, но в крайна сметка си поделят по 1 точка и толкоз.

Ето как изглежда топката за тазгодишното световно:

Наричат я Jabulani. Според някои означава "щастие". Според други това е африканска дума за "празнувам". В Африка се говорят 11 езика. Топката притежава 11 различни цвята. Всеки отбор има по 11 играча. Изобщо много единайски, много нещо.

Та така. Ще гледате ли първенството? Имате ли фаворити? Марадона е обещал, че ако Аржентина спечелят купата, ще тича гол по улиците. Надявам се това да не повлияе на избора ви.

Последна промяна от Grasshopper (11-Jun-2010 22:56:50)

Every year, I realize how stupid I was the year before.

12 Jun 2010, 20:30 #2
HuLk
Хипер-мега-ултра про

Registered: 23 Jan 2010
Comments: 20
Мда, почна първенството и сякаш за първи път не бях особено ентусиазиран преди него, но от вчера вече съм. Тъй че що се отнася до анкетата - да, ще гледам мачовете (когато мога де, щото докато свърши Световното 3 изпитчета трябва да съм написал :D:D ).
Тъй, преди да се спреме на чисто футболните аспекти, да отбележиме още веднъж факта, че Световното се провежда в Южна Африка, което го прави първото първенство на "черния" континент. Това си е голям жест и знак за доверие от страна на ФИФА към Африка като цяло, любопитен съм да видя как ще се справят, към този изглежда добре. Единственото лошо нещо засега е шума от трибуните. За африканците това си влиза в ритуала на гледането на мач, а именно - "свирят" на някви инструменти и издават звуци, имитиращи слон сигурно. И когато целият стадион го прави това, при това в продължение на 90 минути, е много, много дразнещо, но няма как, ще трябва да се свиква :-(:(
Сега към футболната страна на въпроса. Първият факт, който трябва да се спомене, е големият брой на контузени добри футболисти. Достатъчно е да се споменат само имената на Михаел Балак, Ариен Робен, Дидие Дрогба (той може и да се появи де), Дейвид Бекъм и Рио Фърдинанд и става ясно за какво иде реч. Тук е моментът да спомена, като защитник на Бербатов, че авторитетно футболно издание го беше поставило сред имената на големите отсъстващи от Мондиала.
Като изключим тези факти обаче, има всички предпоставки да стане едно добро първенство. Реално погледнато почти не виждам силен отбор, който да не се е класирал на Световното (освен българския де, но това беше чиста проба малшанс и няма нищо общо с факта, че имаме некадърен треньор и ръководство на БФС, както и че половината играчи не са и за Б група, камо ли пък за нациолния тим). Кои са отборите с най-големи шансове за титлата? Според букмейкурите на първо място е Испания, следвана от Бразилия, Аржентина, Англия, Холандия, Германия и Италия.
И въпреки че още са се изиграли доста малко мачове (4), бих си дал мнението за гореизброените състави. Испания - никой не очакваше да станат шампиони на Евро 2008, но станаха, при това демонстрираха изключително класен футбол. После смениха треньора си, но не и стила на игра и неслучайно са най-големият фаворит на букмейкърите. Пък и последната контрола преди Мондиала завърши с категорична победа с 6:0, което си е една категорична заявка. Бразилия - обичайните заподозрени за всяко едно първенство, но не мисля, че това ще бъде тяхната година. Робиньо и Кака, които са едни от най-силните им играчи в момента, направиха слаби сезони и мисля, че това ще се отрази и на целия отбор. Аржентина - имат доста добри футболисти, но пък и Марадона за треньор, който лично спред мене не става за този пост, въпреки славното му минало като футболист. Горе-долу реална прогноза за тях е да стигнат до полуфиналите. Англия - като цяло имат един проблем и той е огромното напрежение. Англичаните очакват, че техният тим ще стане шампион и всичко друго освен титла е провал. Но ако се абстрахираме от това, тази година и те дават сериозна заявка за титлата. Назначиха изключително добър треньор - Фабио Капело, и в контролите досега се видя, че той им върна предишния блясък и Англия отново почна да играе атрактивно и резултатно. Не трябва да забравяме и факта, че там играе Рууни, който направи изключителен сезон, тъй че довечера мача Англия - Америка го очаквам с интерес. Германия - в Германия пък се забелязва точно обратното на Англия. Никой никога не очаква от немския тим да направи нещо запомнящо се, ма пък накрая все се оказват на финал. Тази година обаче капитанът на немците Михаел Балак го контузиха малко преди Световното, което беше голям шок за всички тук. Но пък немците неведнъж са доказвали, че отборният дух е най-важен в една игра, тъй че не бива да бъдат подценявани. Още повече и като гледам как всички тука са се надъхали, че Германия ще стане световен шампион. Сега тука сигурно някой ще се смее, ма немците така се бяха надъхали и преди Евровизия и накрая какво стана - хоп, Германия е победител. Тъй че немците винаги трябва да влизат в сметките. И накрая Италия - не знам дали съм го споделял, но за мен те са най-смешните световни шампиони (още съм ядосан за това, дето се случи със Зидан на финала преди 4 години). Искрено се надявам тази година да се провалят още в групите, но дори и да не стане така съм убеден, че нямат дори минимален шанс за титлата. И така моят топ 3: Испания, Англия, Германия. Надявам се и на някоя приятна изненада от някой африкански отбор, но не мисля, че такъв отбор има шанс да спечели първенството.
Сякаш стана прекалено дълъг пост, пък и с доста футболни факти вътре. Затова да завършим с един интересен (нефутболен :):) ) такъв: Ако напишете World Cup в Google, долу, където са страниците, няма да стои Goooooooogle, ами Goooooooooool. Трудно е за обяснение, но ако пробвате, ще разберете за какво става въпрос.
И тъй, светът е футбол, радвайте се на мачовете или пък на живота като цяло, в случай, че не следите срещите (пък и да ги следите - също де :D:D )

Последна промяна от HuLk (12-Jun-2010 20:42:11)

12 Jun 2010, 21:39 #3
Grasshopper
Administrator

HuLk said:
Тази година обаче капитанът на немците Михаел Балак го контузиха малко преди Световното, което беше голям шок за всички тук.

За всички тук във форума, или за всички тук в Германия? Вероятно за форума говориш, на Германия не им дреме за Балак, ама тук си гризем ноктите от притеснение! Хе-хе.
Иначе баааси обзорният коментар, изпотих се докато го прочета.
Вчера, между другото, гледах по немската телевизия мачовете, кабел айнс и РТЛ май бяха, за първото не съм сигурен. Но от днес си ги гледам онлайн, че е по-далавера, щото има чат на сайта на БНТ, като в sport1 е горе-долу :D:D (Или поне така беше през деня, сега е по-пусто)
За тези, които искат да го гледат онлайн пряко:
http://www.eurovisionsports.tv/

Аз нямам топ 3, но стискам палци на Сърбия и на африканците - Нигерия и Южна Африка. :):) :):) :):)

12 Jun 2010, 23:47 #4
HuLk
Хипер-мега-ултра про

Еми свърши Англия - Америка, не беше нищо особено, дори да не кажем, че англичаните разочароваха. Да не говорим за вратаря им, който очиведно е фен на нашия Ники Михайлов и го копира - трудно иначе би могло да се намери друго обяснение за вратарски автогол като този :D:D

Другото, за което се сещам сега е официалната песен на първенството, защото какво е едно Световно първенство без песен към него :):) Та ето я и нея:
Shakira - Waka Waka

Ако и вас тая песен не ви кефи особено, или не ви се връзва докрай със Световното, ето и неофициалната песен към световното, която мене лично по ме кефи:
K'naan - Wavin' Flag

13 Jun 2010, 22:28 #5
Dylgonoska
Moderator

Registered: 19 Jan 2010
Comments: 44
Понеже и аз съм на всяка манджа мерудия, да се изкажа и аз...
Не по същество, разбира се, щото не ми дреме за световното, обаче да репликирам братото: Аз съм категорично против Нигерия, щото когато аз бях млада, а ти малък, сиреч в далечната 1994 г., Нигерия ни смаза от бой още на първия ни мач на световното с 3:0. И освен това Амокачи, Амунике и Йекини (голмайсторите в тази среща) се кефеха супермного, което на мен започваше да ми мяза на злорадстване. Може и да е малко мнително това от моя страна (със злорадстването, де), ама... това е положението.
Така че, ако може Нигерия да не ни изненадва приятно!

15 Jun 2010, 17:36 #6
Petichka
Клони към про

Registered: 06 Feb 2010
Comments: 21
Най-накрая една тема в моята компетенция!С такова нетърпение чаках световното, целият ми живот се преобърна със започването му.

(ебати ценният коментар, са дали ще ме цитират в медиите...)

16 Jun 2010, 03:43 #7
Grasshopper
Administrator

Абе я си гледай работата, Petichka, при още едно провинение (несъгласие и подигравка не с кого да е, а с админа) ще те банна. Да видим тогава как ще ти се преобърне животът.
Иначе от 94-та не помня абсолютно нищо, дори еуфорията, настъпила след малкия финал. Заради нея най-много ме е яд, като знам, че непознати са се поздравявали по улиците и всички са се кефели...
Колкото до развитието на текущото първенство - не е кой знае какво, на моменти става. Днешният мач между Северна Корея и Бразилия беше достоен. Жалко, че не спечелиха корейците, за тях бях. Дано да победят Кот д'Ивоар и Португалия, а те от своя страна да паднат от Бразилия, за да могат да се класират КНДР.
Интересно ми е откъде се появи тази почитаемост към Испания. Безумие! Единствено Германия доказаха защо са фаворит с категоричната си победа над Австралия.
Сега ми е паднал моментът да похваля БНТ за лайв стрийминга на сайта им (www.svetovno.bnt.bg) и най-вече заради чата, защото определено настава веселба. Евала на Методи Манченко и на Петя Дикова, макар и последната да не е много убедителна относно познанията си на кой свят се намира.

16 Jun 2010, 12:31 #8
HuLk
Хипер-мега-ултра про

Хаха, последното (за Петя Дикова) го коментират и в Спорт1, ма по малко по-груб начин :):) Иначе БНТ е яко, че са направили да можеш да гледаш мачовете и по Интернет, лошото е, че е само от България :-(:( Но като чета коментарите в моя любим Спорт1, май не само това им е единственият проблем, пък и като им мернах студията преди мачовете са доста по-жалки от студията на ZDF примерно.
Иначе Испания - ще видим днеска защо е спрягана като един фаворитите (т.е. аз няма да мога де, но сзм почти убеден, че те ще са вторият тим след Германия, който ще покаже атрактивна игра).
И накрая - Северна Корея. Наистина снощи играха прилично, по-скоро бразилците разочароваха, но както и да е. Важното е, че не мога да си представя как може да си викал за севернокорейците. Ти знаеш ли там ква диктатура е? Само мога да кажа, че на севернокорейците не им е било позволено да гледат мача (пък най-вероятно и всички мачове до края), щото е ясно, че ще губят и така хората ще видят, че на Запад е по-добре. Най-малкото заради това няма как нормален човек да им стиска палци, мисля си аз.
И накрая да кажа, че освен Бразилия, и Кот д'Ивоар се надявам да продължи напред, въпреки, че ще е трудно, но сякаш от африканските отбори те са един от най-класните, че да не кажа и най-класният.

16 Jun 2010, 12:44 #9
Dylgonoska
Moderator

Странното е, HuLk, че и аз мисля като теб за Северна Корея и диктатурата, ама като се замислих... защо ли така предразсъдъчно асоциираме бедните севернокорейци с тяхното правителство и политика?... Те какво ли са виновни?
Това, разбира се, е само размишление, щото и аз не им симпатизирам, нито упреквам други, които не им симпатизират. ;);)

16 Jun 2010, 14:38 #10
Grasshopper
Administrator

Хаха, чакайте, бе. Това, че съм бил за тях, не значи, че искам да живея там. Изцяло съм се абстрахирал от каквито и да е политически асоциации. За мен важното беше, че се бориха до последно и играха нахъсано. Дори едининият от тях се просълзи докато слушаше химна си!
Иначе имаше една малка групичка от корейци, които бяха дошли на трибуните. Твърде вероятно да бяха корейската делегация, щото я наброяваха 15 човека, я не. И бяха без вувузели!!
Стискам палци големите фаворити като Испания да отпаднат още в групите, бих бил доволен :P:P
Жалко, че ги няма Русия, нали, Стояне? :D:D

16 Jun 2010, 15:56 #11
Petichka
Клони към про

Registered: 06 Feb 2010
Comments: 21
Грубянин!

16 Jun 2010, 16:29 #12
HuLk
Хипер-мега-ултра про

Много жалко, наистина, аз се чудя що не става Световно като хората до момента, а то било заради отсъствието на руснаците. Нищо, някой път (ма едва ли ще е скоро) може и те да се класират и ще направят малко шоу, щото като падат с много ще гледаме и много голове :P:P
Иначе това с разплакването по време на химна беше супер смешно. Едно е да спечелиш златен медал от Олимийски игри и тогава докато слушаш химна да се просълзиш и друго е това. Сега има два варианта - А. той наистина да изпитва такива чуства към страна, в която нимаш никва свобода за нищо или Б. така да са му казали. Аз лично залагам на второто ;);)
А иначе какво са виновни севернокорейците - разбира се с нищо. Въпросът е как ще се изтулкува една тяхна евентуална победа. Треньорът им беше казал преди срещата нещо от сорта на: "Ще видите, че предаността ни към нашия лидер ще ни помогне да се представим достойно на това първенство" (цитирам по памет). Та именно затова си мисля, без да упреквам когото и да било, камо ли пък Ицко, че не може неутралният зрител да им стиска палци, колкото и да има желание да се абстрахира от всякакви политически неща.

16 Jun 2010, 18:06 #13
Dylgonoska
Moderator

Ха-ха! И на мен ми стана смешно за химна... Ама по-скоро си мисля, че завалията (обичам тази дума, каквото и да означава) за сефте му се случва да е на такваз голяма трибуна и от скапано самочувствие се е трогнал, че насред световния купон се слуша химнчето на нищо и никаквата му държавица...

16 Jun 2010, 18:08 #14
Dylgonoska
Moderator

П.С. Не мога да не се впечатля от форумската активност!!! За няма и пет дни - 13 коментара! Браво, Грасхопър, добра дискусия настана!

16 Jun 2010, 19:05 #15
Grasshopper
Administrator

Е, заслугата не е моя, а на всички вас, аз ви благодаря!
Иначе не се е разревал, щото така са му казали, това да не ти е биг брадър :D:D
Много ясно, че се разрева, защото си е егати емоцията да излезеш пред плюс-минус 40 хиляди души (ако не и повече), но сега не това е важното. Важното е, че
ИСПАНИЯ ПАДНА ХАХАХАХАХА

Леле, егати напрегнатият мач между Испания и Швейцария. И все пак - 1:0 в полза на Швейцария. Няма значение кой заслужил, кой не, няма значение кой колко играл (съотношението на притежание на топката беше 63 на 37 процента за Испания, често пъти наближаваше 80%), важното е, че европейският шампион загуби.
Съдията малко пристрастен го раздаваше, щото 5 минути продължение беше прекалено, ама те испанците така и така бяха под напрежение, не съумяха да изравнят.
Ето това беше бомбата в груповите мачове! :D:D

16 Jun 2010, 23:39 #16
HuLk
Хипер-мега-ултра про

Мда, вярно, Испания е паднала, което доста ме изненадва. Нямаше как да го гледам мача, ма разбирам, че по-скоро испанците са подценили швейцарците, при всички случаи обаче се надявам да се вземат в ръце и да победят следващите мачове, щото ако отпаднат, Световното би загубило. Тук е и моментът да кажа как някои футболни "капацитети" се изказват, как България нямало да има проблеми със Швейцария в кфалификациите за следващото европейско :D:D
Както и да е, вече се изиграха по 2 мача от всяка група. Като цяло, ако изключим Германия - Австралия, става слабо Световно засега с доста малко голове. За статистиката - 25 гола от 16 мача, което прави средно по 1.5625 гола на мач, което е малко :):)
Да се надяваме, че това е от въпросните вувузели, да се надяваме, че ФИФА ще ги забрани и така хем ще стават по-интересни мачове, хем зрителите вкъщи ще могат да чуват нещо различно от ВУУУУУУУУУУ от телевизорите си. А бтв мн смешно ми стана днеска, като чух, че някои германци наричат вувузелите "фуфузели" (щото нали на английски е vuvuzelas, респективно и на немски е така, пък нали на немски v-то се чето като ф). За хората, които не са запознати с приятния шум от вувузелите (или пък за тези, които са запознати, но са мозахисти и им харесва :):) ) - в Уикипедия могат да го чуят. Само че трябва мислено да умножат този шум по средно около 30 хиляди фенове, които го издават по време на мач, и така се получава приятната атмосфера на Световното в Южна Африка.

17 Jun 2010, 00:55 #17
Grasshopper
Administrator

За вувузелите разгледаха случая от FIFA и няма да ги забранят, защото това било част от културата на домакините и не вървяло, по телевизията показаха ревностни защитници на този вид свирки.
Добави още 3 гола, щото Уругвай разбиха РЮА, като на всичкото отгоре червен картон за вратаря и дузпа при втория гол. Но дори това не помрачи приятните емоции от загубата на Испания :P:P
Впрочем ако имаш настройки на телевизора за Equalizer, пробвай да премахнеш 300 херцовия канал, това помагало.
Най-оферта за мен си остава да слушам коментарите от Дарик радио, защото хем са компетентни, хем са по-близки до слушателите си (днес възникна спор за това как се чете Хондурас, дали било с ударение на У и заглушено Х, при което единият от коментаторите каза на другия "Бе ти така много обичаш да се правиш на многознайко" и настана кавгата, като междувременно Чили вкараха гол :D:D)
Както и да е, плюсът там е, че изобщо не се чуват вувузели, щото не коментират от стадиона. Пробвай ги!

18 Jun 2010, 16:52 #18
HuLk
Хипер-мега-ултра про

Тъй, сега завърши Германия - Сърбия при резултат 0:1. Честно казано не очаквах, че немците ще загубят. Малко несправедливо беше изгонен Клозе още в първото полувреме и още в следващата минута сърбите, използвайки настаналата суматоха от червения картон, отбелязаха гол, който се оказа и решаващ. Но и немците са си виновни, щото второто полувреме имаха достатъчно шансове, дори и дузпа им дадоха, ма не успяха да вкарат. Както и да е, имат още един мач в групата си, който съм убеден, че ще спечелят и респективно ще продължат към осминафиналите, но ще видим точно как ще развият нещата.
Иначе в началото на мача отидох да видя какво представлява т. нар. public viewing. Всъщност това е голям екран, който се слага на някво открито и на който се предават мачовете от Световното и всеки може да отиде и да гледа. И тъй като немците са много запалени по това (особено когато играе Германия) се обличат с екипи на немския отбор, носят знамето на Германия и се получава атмосферата като на стадиона. Бе яко е в общи линии, ето и няколко снимки:

И накрая, за подобряване на настроението (най-вече мойто, щото предполагам, че Ицко, като единствен вълнувал се от мача, е бил за сърбите :D:D ) ето и един виц, който казаха днес по радиото:

- Какво прави италианецът, когато Италия спечели световната купа?
- Изгася плейстейшъна.

И като казах радио - сега на Словения - САЩ ще пусна Дарик да видиме там как е коментарът. Ако не се лъжа, по Дарик трябва да са Томислав Русев и Ники Александров, които съм ги гледал доста в студията преди Шампионската лига. До колко професионално коментираха положенията е друг въпрос, ма поне шоу ставаше с тях :):)

Последна промяна от HuLk (18-Jun-2010 16:54:30)

19 Jun 2010, 00:38 #19
HuLk
Хипер-мега-ултра про

Абе кво става тука бе? Първо на Словения - САЩ не виждах как САЩ, които бяхна определено фаворити в мача, ще обърнат резултата от 2:0, после пък взеха, че се разиграха, изравниха дори и накрая съдията им отмени несправедливо гол. Англия пък, дето също трябваше да гони победа, изигра втори слаб мач и завърши 0:0 с Алжир. Сега според мен вече ще е трудно и Англия, и Америка да излязат от групата, ще видим. Като цяло обаче не завиждам на хората, залагащи на мачовете, щото първенството засега е с главата надолу :D:D
Поне коментарът обаче по Дарик беше на ниво :):) Оказах се прав де, Ники Александров и Томислав Русев го водеха и още като ги чух, знаех какво да очаквам. Само мога да кажа какво казваха в началото за съдията, който бил от Мали: "Страхува се да не му спрат купоните за храна и да не остане гладен и затова не показва картони" :D:D

19 Jun 2010, 00:41 #20
HuLk
Хипер-мега-ултра про

Оп, не знам как стана, ма се пуснаха 2 коментара (ми то спря :D:D ). Както и да е, като влезне и види това, администраторът може да изтрие единия, че и настоящия коментар и него може да махне

1 2